Як зробити автоматичний полив?

Як зробити автоматичний полив на ділянці

Інструкція по установці системи автополиву


Необхідно спроектувати і встановити систему автополиву? Пропонуємо вашій увазі поетапний практичний посібник з розробки та створення автоматичного поливу на базі обладнання Hunter, кращого за співвідношенням ціна-якість. У цій статті ви дізнаєтеся, як зробити автополив невеликих прибудинкових ділянок та газонів своїми руками.

Не варто думати, що самостійне проектування і монтаж поливу це просто. Потрібно врахувати безліч показників і особливостей ділянки, характеристики зрошувального, насосного обладнання, а монтаж визначає наявність навичок створення водопроводу і подібних систем. Даний посібник підійде для невеликих і простих ділянок.

Установка зрошувальної автоматичної системи робиться в кілька етапів:

  1. Проектування. На цій стадії складається ескіз і масштабний план ділянки. Робиться розрахунок пропускної здатності, вибір дощовиків, клапанів, діаметру труб, контролера, розташування цих елементів, а також точок підключення до мережі водоподачання.
  2. Монтаж системи. На цьому етапі укладають труби, монтують дощовики, підключають пристрій управління, погодні датчики, регулюють кути і напрямок поливу.
  3. Пробний пуск і наладка. Після завершення монтажу автоматичну систему запускають і тестують режими роботи. Виявляються несправності, витоки, збої і, якщо такі виявлені, усуваються.

Проектування автоматичного поливу

Визначаємо розміри ділянки і робимо його ескіз. Виконуючи замальовку ділянки, нанесіть дерева, кущі, газони, грядки, садові доріжки, будинок, об'ємні елементи ландшафтного дизайну.

Після робиться масштабний план ділянки на комп'ютері або на міліметровому папері, найзручніший масштаб 1:100 (1м ділянки - 1см креслення). Потім розбивають план на зони (клумби, город, газон, майданчики, будівлі). Якщо ви плануєте стати монтажником систем поливу, вам доведеться освоїти комп'ютерні програми проектування, інженери Aqua Price застосовують Autocad.

План ділянки для проектування автоматичного поливу

На плані відображається розташування об'єктів, що знаходяться на ділянці, відповідно до розмірів.

Для нанесення обладнання необхідні додаткові дані, визначаємо тиск у водопровідній мережі і доступний обсяг води. При наявності централізованого водоподачання тиск вимірюється манометром в будь-якій точці вашого водопроводу. Далі визначаємо діаметр вхідної труби, що виходить на полив. Для цього використовують рулетку, штангельциркуль. Обсяг води визначається по таблиці, що надається компанією Hunter.

Пропускна здатність ПЕ труб SDR-13,6
Діаметр труби Товщина стінок труби Швидкість потоку, м/с Витрата води м³/год Витрата води л/с
25 мм 2 мм 3,1 3,87 1,07
32 мм 2,4 мм 3 6,28 1,74
40 мм 3 мм 3,1 10,13 2,81
50 мм 3,7 мм 3,1 15,91 4,42
63 мм 4,7 мм 3,2 25,99 7,22
75 мм 5,6 мм 3,2 36,83 10,23
90 мм 6,7 мм 3,2 53,09 14,75

Якщо планується здійснювати водозабір зі свердловини за допомогою насосної станції, необхідні дані є в техпаспорті насосного агрегату. Вказується в л/хв або м³/год.

Наприклад, діаметр підводної труби 25 мм, значить максимальний обсяг не більше 3,87м³/год, фактичний обсяг буде меншим, враховуючи втрати на довжину труб до дощувачів, повороти і завуження, для надійності максимальне значення ділимо на 1,5, у нас вийшло 2.58 м³ / год. Цей обсяг ми можемо використовувати, він буде впливати на кількість поливальних зон.

Далі вибираємо комплектуючі Hunter для автоматичного зрошення. Для поливу невеликих присадибних ділянок і галявин відмінно підійде недорогий, висувний дощувач віялового типу Hunter PROS-04. Ця модель поставляється без розпилювального сопла. Hunter PROS-04 сумісний з розпилювачами Hunter серії MP Rotator і є прекрасним вибором для рівномірного поливу газону і низької рослинності.

Характеристики форсунок Hunter MP rotator для проектування поливуФорсунка Hunter MP Rotator 1000 90 забезпечує полив зони радіусом 4 м при 2,75 атмосферах, індекс 90 в назві означає, що сектор поливу ротатора знаходиться в діапазоні 90-210°, індекс 210 (210-270), а 360 – повнокруговой полив без регулювання кута. Сопла для дощувачів Hunter MP Rotator 2000 і 3000 мають радіус поливу 6 і 9 метрів відповідно.

Таблиця характеристик форсунок MP Rotator дуже важлива для проектування системи поливу своїми руками, в ній відображена основна інформація по витраті води, нормах поливу, кутах і радіусах поливу.

Вибираючи інший тип розподілу, – роторні дощовики або спреєві форсунки Хантер серії A, використовуйте таблиці для потрібного типу зрошувача. Не плутайте їх.

Схожі таблиці є у всіх виробників зрошувального обладнання Rain Bird, Toro, K-Rain.

Відзначаємо положення дощувачів на плані таким чином, щоб забезпечити покриття всієї ділянки.

Hunter рекомендує розміщувати спринклерні зрошувачі так, щоб вони дублювали один одного. Пов'язано це з тим, що Ротатори хоч і найбільш рівно поливають сектор газону, але кількість опадів на всій площі буде нерівним.

Дублювання вирішує проблему, а також усуває зони загасання від дрібних декоративних рослин. Це правило дуже важливе, якщо ви в якості форсунок вибрали віялові сопла Hunter серії A.

Розстановку починаємо з внутрішніх кутів поливочної території – це ключові точки будь-якої за розміром і конфігурацією ділянки. З таблиці вибираємо форсунку MP Rotator 3000 90 з максимальним радіусом 9,1м і креслимо окружності з кутами від 90° до 210°. Варто враховувати, що у всіх ротаторів можна зменшити дальність на 25%, якщо у вас радіус злегка не вписується в креслення, ми при монтажі відрегулюємо дальність струменя.

Заповнюємо площу, намагаючись дотримуватися правил дублювання. Мені вдалося розмістити 12 дощувачів з кутами поливу 90°, 135° і 180°, радіус я стиснув, так як ширина смуг на моєму кресленні менша 9м.

Розміщення дощувачів на плані етап №2

Рухаємо далі, нам необхідно заповнити залишки площі газону дощувачами, для цього вибираємо форсунку з меншою довготою поливу, по таблиці це MP Rotator 2000 90(6 м, кут 90-210°), потім 1000 90, для зовнішніх кутів 1000 210. Важливо не залишати сухі зони і не допускати надмірного зрошення окремих секторів.

 

Розміщення дощувачів на плані ділянки етап №3

Формуємо зони поливу

Отже, ми покрили всю ділянку дощувачами, в кущах розклали крапельну трубку. І що ж нам з цим робити? Розбивати полив на зони (сектори).

Важливо! У зону поливу не можна включати різнотипні дощовики, форсунки, комбінувати крапельний і дощовий полив в одній зоні. Одна лінія – один тип поливу.

В зони включаються тільки прилеглі дощовики, тобто ми об'єднуємо розпилювачі трубою, формуючи ланцюжок. При цьому підсумовуємо витрати води форсунок, коли ми досягнемо допустимої межі (в нашому прикладі 2,5 м3), формування зони закінчено, приступаємо до наступної. Лінії з максимально можливим водовиливом необхідно з'єднувати в кільце, щоб зрівняти тиск в дощовиках, інакше останнім розпилювачам в ланцюзі не вистачить води. При цьому важливо, щоб зони мали приблизно рівну продуктивність (л/c). Для наочності лінії помітим кольором.

Розбивка ділянки на зони поливу

Креслимо на плані схему трубопроводу таким чином, щоб число поворотів, вигинів і перетинів з доріжками було мінімальним. Кожна зона поливу повинна мати свою трубу водоподачання, керовану клапаном (на кресленні вона вказана зеленими лініями), магістральна труба – суцільна, після клапана - пунктирна. Магістральна труба завжди під тиском, в ній є вода, зональна труба наповнюється тільки під час поливу, управляється клапаном.

Соленоїдні клапана можна згрупувати в блоки і розміщувати в клапанній коробці, місце розташування боксів з клапанами також необхідно нанести на план. Клапан розміщується на початку лінії поливу, тобто перед першим дощувачем зони. Електромагнітний клапан – важливий елемент системи, до нього повинен залишатися доступ.

Який клапан вибрати?

Для систем автоматичного поливу малої і середньої площі відмінно підходять електромагнітні клапани Hunter PGV-101 з різьбленням 1" і регулюванням потоку. Так само можна використовувати PGV-100-GB, відрізняється від 101 відсутністю регулювання потоку. У більшості випадків регулювання потоку не потрібне, хоча і різниця в ціні між моделями близько 1,5 $. Ці пристрої рекомендуються для автополиву з витратою 0,7-115 л / хв, при тиску 1,5-10 Бар.

У нас є крапельний полив на ділянці, і ми могли б використовувати звичайний електромагнітний клапан, але лінії крапельного поливу ніжніші, у них тонші стінки, слабше з'єднання. Тиск води в загальній системі може згубно позначитися на крапельній зоні. Інженери Hunter розробили і мило запропонували вихід із ситуації – комплект пусковий для краплинного поливу або менш пафосно - PCZ-101. Складається комплект з клапана PGV-101, фільтра зі сталевим сітчастим картриджем і редуктором тиску, який знижує тиск води. Існує дві моделі пристрою PCZ-101-25 (1,7 bar) і PCZ-101-40 (2,8 bar).

 

Вибираємо труби

Для автоматизованого поливу застосовують поліпропіленові і поліетиленові трубні вироби діаметром не менше 20 мм. Пропускна спроможність магістральної і лінійних труб повинна відповідати продуктивності системи. Пропускна здатність труб з різних матеріалів і діаметрів визначається по таблиці. 95% систем змонтовані на трубі ПЕ і самозатягуючих фітингах. Поліпропіленові вироби з'єднуються методом пайки, не містять гумових ущільнювачів, більш надійні, дорожчі.

 

Провід для клапанів

Схема підключення електромагнітних клапанів HunterПровід необхідний для підключення електромагнітних клапанів. Напруга 24 V, не варто боятися цих проводів, вони безпечні. Перетин варто підбирати в залежності від відстані, на малих дистанціях до 50м сміливо можна використовувати перетин 0,75 мм², при довжині 50-150 м – січення 1 мм², 150-250м – січення 1,5 мм².

Зручно застосовувати багатожильний кабель, на ньому підключаються кілька клапанів. Для розрахунку кількості жил в кабелі слід враховувати, що соленоїд клапана підключається двома проводками, один з них (будь-який) загальний.

Тепер розглянемо наш випадок, у нас 4 клапана (1 з яких крапельний комплект). Два клапана на правому нижньому секторі та 2 на лівому і верхньому секторі ділянки газону. Нам необхідно провести два трьохжильні кабелі (1 жила загальна і по 1 на клапан).

Провід на схемі нашої ділянки вказаний кольоровими пунктирними лініями. Якби клапана були в одному монтажному коробі, нам знадобився б 5-жильний кабель (1 загальний і по 1 на кожний з чотирьох). Для цих цілей підходить кабель типу ПВС, який необхідно захистити від зовнішнього впливу, уклавши в технічну трубу 16-20 мм або гофру для кабелів.

Схема проведення проводів для підключення клапанів Hunter

 

Вибираємо контролер

Вибираємо керуючий пристрій – контролер. У нашому прикладі сформувалося 4 зони, 3 з дощувачами і 1 крапельний. Для зрошення даної ділянки придатний зовнішній котроллер Hunter XC 401-E на 4 клапана. Контролер сумісний з соленоїдними клапанами на 24 v (Hunter PGV 101 GB), датчиками опадів MINI-CLIK і RAIN-CLIK, які відключають режим зрошення при дощі, що суттєво економить воду. Контролери X Core дозволяють налаштовувати 3 незалежні програми з 4 запусками поливу в день, встановлюються всередині і поза приміщенням.

 

Зводимо бюджет, підраховуємо витрати

Після завершення проектної стадії закуповуються елементи системи:

  • Регулюючі подачу води і її витрати клапани по 1 на кожну зону поливу. У нас 3 клапана PGV-101-gb і 1 пусковий комплект PCZ-101-25.
  • Контролер. Кількість робочих зон цього пристрою має збігатися з розрахунковим числом зон. У контролерів багато функцій і можливостей, ми не будемо ускладнювати вибір і беремо надійний і популярний Hunter XC-401-E.
  • Провід й монтажні вироби для з'єднання керуючого блоку і клапанів. Краще придбати різнокольорові дроти. Це істотно спростить монтаж і скоротить час на ремонт при їх пошкодженні. Розраховуючи довжину, врахуйте, що контролер знаходиться вище землі (цього не видно на кресленні), потрібно дати запас на комутацію, не робіть в притул.
  • Труби ПЕ і фітинги. Довжина труб визначається, виходячи з масштабного плану, якщо креслили на комп'ютері, програма швидко розрахує довжину труб, кабелів, і т.д. Рекомендується придбати труби з деяким запасом по довжині на підрізування. Тип фітингів (кути, трійники, муфти) вибирають також виходячи зі схеми на плані.
  • Дощувачі і розпилювачі до них. Рахуємо загальну кількість дощувачів, розпилювальні сопла за моделями (MP тисячі 90, MP 2000 210, MP 3000 90 і т.д.). Доцільно купити 1-3 запасні форсунки для швидкої заміни і відновлення працездатності дощувачів при виході їх з ладу.
  • З'єднання для дощувачів збірні (HSBE-075, HSBE-050, трубка Flex), можна використовувати готові – Hunter SJ-7512.
  • Крапельна трубка Siplast Unior виробника Irritec. Діаметр 16 мм, в трубку вшиті крапельніці з кроком 33 см, кількість води,що виливається з крапельниці 2л/год.
  • Кілочки притискають крапельну трубку, з розрахунку 1 шт на метр.
  • Гідрант (гідророзетка, водозабірна колонка) дає змогу підключити шланг і швидкий доступу до води, застосовується для ручного поливу газону. Монтується на магістральній трубі або відведенні від неї.
Кошторис обладнання Hunter
Найменування Од. вим. Кількість Вартість $ Сума
Контролер зовнішній XC-401-e на 4 зони шт. 1 100 100
Датчик дощу Mini Clik шт. 1 31,57 31,57
Дощувач Pros-04 (висота штока 10 см) шт. 31 2 62
Форсунка MP-Rotator 3000 90 шт. 13 8 104
Форсунка MP-Rotator 2000 90 шт. 4 8 32
Форсунка MP-Rotator 1000 90 шт. 8 8 64
Форсунка MP-Rotator 1000 210 шт. 2 8 16
Форсунка MP-Rotator SS 530 шт. 2 8 16
Форсунка MP-Rotator RCS 515 шт. 1 8 8
Форсунка MP-Rotator LCS 515 шт. 1 8 8
Бокс для клапана Irritec Mini шт. 3 4,6 13,8
Бокс для кап. компл. Irritec Large шт. 1 7,5 7,5
Електромагнітний клапан 1" PGV-101-GB шт. 3 17 51
Комплект пусковий для краплинного поливу PCZ-101-25 шт. 1 57 57
Фітинг трійник Irritec 25 мм шт. 7 2,6 18,2
Фитинг кут Irritec 25 мм шт. 16 1,85 29,6
Фітинг кут Irritec 25 мм-3/4 Внутрішня різьба шт. 6 1,3 7,8
Фитинг муфта Irritec 25 мм-1" Зовнішня різьба шт. 8 1,2 9,6
Фітинг муфта Irritec 25 мм-1" Внутрішня різьба шт. 2 1,3 2,6
Обжимний хомут Irritec 25 мм-3/4 ВР шт. 26 0,95 24,7
Штуцерне коліно HSBE-050 шт. 31 0,24 7,44
Штуцерне коліно HSBE-075 шт. 31 0,25 7,75
Шланг гнучкий Flex для з'єднання дощувачів м. пог. 10 1,1 11
Колонка водозабірна Irritec (Гидрант) шт. 1 7 7
Ключ до колонки водозабірної шт. 1 3 3
Фільтр Irritec 1" шт. 1 9,8 9,8
Труба ПЕ Ø 25 (пітевой, 6 атм) м. пог. 220 0,35 77
Кабель ПВС 3*0,75 м. пог. 30 0,41 12,3
Гофра пластикова 16 мм для кабелю м. пог. 30 0,13 3,9
Крапельна трубка Siplast (Італія) м. пог. 28 0,6 16,8
Заглушка для кап. трубки шт. 1 0,18 0,18
З'єднувач для кап. трубки шт. 1 0,18 0,18
Кілочки для кап. трубки шт. 28 0,25 7
Фум стрічка, ізоляційна стрічка, дюбеля, кріплення комп. 1 10 10
Разом: 836,72$

Монтаж автоматичного поливу своїми руками

Що необхідно для монтажу поливної системи?

Перед початком робіт слід підготувати витратні матеріали та інструменти:

  • Розвідний газовий ключ.
  • Штикова і совкова лопати.
  • Кольорові прапорці, кілочки для розмітки дощувачів, клапанів, траншей.
  • Кілька мотків фум стрічки або пакувальної нитки.
  • Ножиці для різання труб.
  • Поліетиленова плівка, якщо роботи ведуться на газоні.
  • Аерозольна фарба, щоб позначати труби в траншеї (якщо їх декілька), робити розмітку.
  • Рулетка.
  • Викрутка зі змінними головками.
  • Кусачки.
  • Перфоратор для робіт з бетоном.
  • Скоби і дюбеля, кріпильні вироби для проводів.

Спочатку розмічаються траси майбутнього трубопроводу, відповідно до складеного плану. Для цього використовується аерозольна фарба, забиваються кілочки або прапорці. Після розмітки копаються траншеї глибиною 30-35 см. При перетині траси трубопроводу з бетонними доріжками під них забивають сталеві труби (роблять прокол), в отвори потім укладається трубопровід поливної системи. Чудово, якщо при будівництві доріжок ви зробили заставні – поклали під доріжку трубу, через яку можна провести розводку автоматичного поливу газону.

Розкладіть труби поруч з траншеями і наріжте на частини необхідної довжини. Почніть монтаж трубопроводу з підключення до насоса або магістральних мереж. Після насоса встановлюється кран, який перекриває систему поливу, механічний фільтр для очищення води, а для зливу води із системи перед холодним сезоном або ремонтом труб необхідний дренажний вентиль.

Встановлюються клапани в монтажні бокси з урахуванням вільного доступу до них для ремонту і технічного обслуговування, приєднують труби. Після чого за допомогою затискних фітингів з'єднують ділянки трубопроводу в єдину мережу. На корпусі клапана є стрілка, що вказує напрямок води, яка спрямована повинна бути в сторону дощувачів, які не плутаємо. Для створення поворотів і розвилок застосовують фітинги різної конфігурації (кути, трійники, муфти з внутрішньою і зовнішньою різьбою).

Покладіть кабель і прикріпіть контролер. Для керуючих пультів рекомендується вибрати зручне місце, що виключає можливість механічних пошкоджень, доступ дітей.

Довжину проводів необхідно вибрати з запасом 10-15% відстані від контролера до електромагнітного клапана або датчика дощу. Це знизить їх натяжність і зменшить ймовірність обриву. Щоб уникнути механічних пошкоджень, проводи краще укладати під труби.

Підключення до соленоїдів здійснюється за допомогою вологозахищених муфт або термозбіжних кембриків, здійснюється відповідно до схеми.

Монтаж дощувача проводиться за допомогою обжимного хомута (врізки). Одягнувши його на трубу, затисніть гайки і просвердліть отвір в трубі, відріжте трубки Flex ~ 30 см, вкрутіть штуцерні коліна з обох кінців трубки, HSBE 050 (1/2") вкручується в дощувач, HSBE 075 (3/4") - в хомут. З'єднання готове!

З'єднання дождевателя до труби обтискним хомутом

Після чого включають автополив в ручному режимі і здійснюють промивку системи, в ході якої видаляються забруднення, що засмічують сопла дощувачів. Встановіть форсунки згідно моделей.

Проводять настройку кутів і дальності поливу і перевіряють зону покриття, працездатність всіх елементів і пристроїв. При необхідності ліквідують всі несправності. Перед тим, як засипати трубопровід, необхідно переконатися у відсутності витоків і несправностей.

Засипка траншей завершує монтаж автополиву. Далі програмуємо котроллер відповідно до особливостей клімату і рослин на ділянці.

Купуючи обладнання для автополиву газону комплектом, ви обов'язково отримаєте знижку як оптовий покупець.

МОНТАЖ СИСТЕМИ АВТОПОЛИВУ

Якщо вам важко самостійно спроектувати і встановити автоматичний полив, можете скористатися послугами наших фахівців. Вони розрахують параметри автополива, виберуть відповідне обладнання і встановлять його на вашій ділянці. Телефонуйте!

Ми дуже старалися і доклали чимало зусиль для написання цієї інструкції з проектування та монтажу системи автоматичного поливу. Сподіваємося, що воно принесе користь, і наша праця не буде марною.






Рекомендовані товари

Схожі новини

Список корисних статей і новин про полив

Категорія "Список статей" являє собою широкий асортимент товарів та обладнання, необхідних для забезпечення якісного та ефективного поливу садової чи городньої ділянки. Тут ви знайдете все, починаючи від автоматичних систем поливу і закінчуючи шлангами, насадками, розбризкувачами та різними аксесуарами.

Наше завдання – полегшити процес поливу вашого зеленого простору. При формуванні цієї категорії ми враховуємо такі важливі аспекти, як раціональне використання води, зручність монтажу та експлуатації, а також міцність та довговічність товарів.

Ми пропонуємо продукцію, що відповідає вимогам та бюджетам: ручні поливальні крани, контролери для поливу, товари для ручного поливу, колби та фільтри, закінчуючи складними автоматизовані системи поливу. Не важливо, який у вас сад чи город, ми допоможемо зробити його догляд легким та продуктивним.

У категорії "Полив" представлені детальні описи та характеристики кожного товару, а також корисні поради та рекомендації щодо їх вибору та використання. Ми регулярно оновлюємо наш асортимент, слідуючи за актуальними трендами та нововведеннями у сфері садового обладнання.

Полив - це ключовий елемент догляду за садом, і наша мета - зробити цей процес максимально зручним та ефективним для вас.

0
false
false
true
Вилучити
Змінити